آموزش مداحی عوامل مؤثربرصدا

آموزش مداحی عوامل مؤثربرصدا

ب) عوامل مؤثربرصدا:

عوامل مختلفی بر کیفیت صدای هر فرد مؤثر هستند که عبارتند از:

  1. ژنتیک:

یکی از عوامل مؤثر برصدا ژنتیک است و برخی از افراد استعدادهای ارثی قابل توجهی در خوانندگی دارند، و به طور طبیعی صدایشان حد مطلوبی از قابلیتهای صدایی را داراست، مثل خاندان مؤذن زاده اردبیلی

البته باید توجه داشت که استعداد ذاتی به تنهایی نمیتواند باعث توفیق در مداحی شود، بلکه تجربه ثابت کرده؛  در ولحه اول، عامل توفیق مداحان، پشت کار وثبات قدم آنها بوده است.

  1. آب وهوا:

معمولاً هوا در صدا تأثر میگذارد، البته این تأثیر برای همه افراد یکسان نیست.در کل دود، آلودگی وهوای سرد وخشک روی صدا اثرمنفی میگذارد که باید مخصوصاً هنگام خواندن از آنها دوری جست.

تأثر مخرب قیلان بر صدا:

راجع به کشیدند قلیان معمولاً سؤال میشود که میزان ضرر آن چقدر است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت: قلیان علاوه برآسیبهایی که به ریه و قلب وارد میکند- و از نظرعلمی مُتقَن است- به مرور انعطاف و قابلیتهای تارهای صوتی را نیز از بین میبرد.

برخی فکرمیکنند چون دود قلیان ازآب عبورمیکند، ازمضرات آن کاسته میشود؛ درحالیکه برعکس با گذشتن دود قلیان از آب، چسبندگی بیشتری بر ریه پیدا کرده ومضرات آن مضاعف میشود.

نکته دیگر اینکه برخی میگویند با استفاده از قلیان صدای ما سوز بیشتری پیدا میکند، که ما درجواب این گروه میگوییم، ذاکر اهل بیت (ع)، باید سوز صدایش را از تقوا و اخلاص و مناجات سحری بگیرد، نه از دود قلیان، و طبیعتاً سوز برگرفته شده از قلیان، ارتقای معنوی چندانی برای ذاکر و مستمع نخواهد داشت.

  1. گوارش:

مواد خوراکی معمولاً در صدا تأثیر میگذارد.معمولاً آشامیدنی های سرد، داغ و خوارکی های بسیار شور، شیرین، تند و ترش مخصوصاً سرخ کردنی ها بر صدا اثر منفی میگذارند.

به چند نکته باید توجه کنید:

  • چند ساعت قبل از خواندن وچند ساعت بعد از خواندن، ازخوردنیهایی که بر صدا تأثیر منفی میگذارند پرهیز کنید.
  • حساسیت گوارشی خود را بسنجید و از خوراکیها و آشامیدنی هایی که بر صدای شما تأثیر منفی میگذارد پرهیز کنید.
  1. توانایی جسمی:

قدرت جسم معمولاً بر قدرت صدا تأثیر میگذارد، لذا توصیه میشود با ورزش مداوم توانایی جسمی خود را بالا ببرید که به دنبال آن توانایی صدایی شما هم بالاخواهد رفت.

 

  1. تمرین وممارست:

شاید بتوان گفت که تنها مسئله ای که بیشترین تأثر را در صدا دارد، تمرین و ممارست است.

قابل ذکر است تا کنون بیشترافرادی که به سمت مداحی اهل بیت(ع) دست پیدا کرده اند به واسطه تمرین مداوم ومنظم بوده است.

نظرات کاربران

گذاشتن نظر